سردر و طاقی تاریخی 100 ساله خیابان فرهنگ مرمت شد

1397/4/20 28 اخبار مرکز rating
image
سردر و طاقی 100ساله خیابان فرهنگ با مشارکت شهرداری منطقه 11 تهران و شهروندان علاقه مند به حفظ میراث تاریخی و فرهنگی شهر تهران احیا و مرمت شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 11، محمد شهرآبادی معاون معماری و شهرسازی شهرداری منطقه 11 با بیان این که ساباط ها و طاقی ها درمعماری قدیم به عنوان ورودی گذرها بودند که امنیت و محرمیت را برای چند خانه موجود در بن بست فراهم می کردند؛ گفت: يك نمونه باقي مانده از اين ورودي و ساباط در قسمت ورودي كوچه سوم خيابان فرهنگ قرار دارد كه داراي ارزش هويتي براي محله است و با اين كه پلاك هاي داخل بن بست نوسازی شده اند، اين سردر به عنوان شاخص ورودي گذر كاركرد خود را حفظ كرده که مرور زمان اين بنا را با خطر نابودي مواجه ساخته بود.
شهرآبادی با اشاره به این که سردر و طاقی تاریخی خیابان فرهنگ بیش از 100 سال قدمت دارد؛ در خصوص ویژگی های این طاقی افزود: در خیابان فرهنگ ابتدای کوچه سوم، سازه ای وجود دارد که معماری منحصر به فرد، کاشی های فیروزه ای منقش به آیه قرآن، آجر های قزاقی که به صورت ضربدری در سقف کار شده اند، 4 طاقچه و 2 ستون در دو طرف بیانگر قدمت بالای 100 سال است.
وی همچنین با اشاره به وجود در آهنی در ابتدای کوچه که تا همین چند سال پیش هنگام غروب توسط ساکنان کوچه بسته می شد؛ خاطر نشان کرد: ساکنان یکصد سال پیش این کوچه برای تأمین روشنایی اهالی از سقف طاقی فانوس آویزان می کردند.
معاون معماری و شهرسازی منطقه 11 در ارتباط با اهداف مرمت و احیاء این بنا گفت: حفظ هویت تاریخی محدوده، بهبود کیفیت منظر شهری و ارتقاء سرزندگی شهری از اهداف اصلی مرمت این بنا بوده است.
او همچنین پیرامون اقدامات انجام شده برای مرمت و احیای این بنا گفت: در حال حاضر حذف زوائد سردر ورودي، مرمت آجرها و بندكشي آن ها، مقاوم سازي سقف طاق ضربي ساباط، مرمت پيرنشين و طاق ها براساس الگوي معماري گذشته انجام شده و مراحل بعد شامل سنگفرش معبر ورودي، ساخت و نصب تابلوي معرفي كوچه با استفاده از مصالح مناسب و نورپردازي سردر و ساباط نیز به زودی انجام خواهد شد.

شبنم هاشمی مدیر دفتر خدمات نوسازی ناحیه 2 در خصوص مراحل پیگیری حفاظت از بنای تاریخی و ارزشمند طاق خیابان فرهنگ گفت: ساماندهی و مرمت این بنا به دعوت و مشارکت دفتر خدمات نوسازی ناحیه 2 و با سرمایه گذاری " قاسم غلامرضایی " شهروند علاقه مند به آثار تاریخی، شهرداری منطقه 11 و ساکنان خیابان فرهنگ انجام شد.
وی خاطر نشان کرد: همسایگان پروژه شامل مالکین، ساکنین و کسبه محل از كمك هاي لازم مضايقه نكرده و نگهداري از فضاي سبز را نيز همسايگان به عهده گرفته اند.

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید