حناچی در «اولین رویداد تهران هوشمند، تهران نوآور»: چرخه مدیریت پسماند بدون همکاری مردم کامل نمی‌شود

1398/2/9 اخبار شهردار rating
image
شهرنوشت: شهردار تهران گفت: بدون کمک و همکاری مردم چرخه مدیریت پسماند کامل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی صبح امروز در اولین رویداد تهران هوشمند، تهران نوآور که با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» در ایوان شمس برگزار شد، ضمن تبریک ایام ماه مبارک شعبان و روز شوراها، گفت: شورا استفاده از خرد جمعی و سپردن سرنوشت شهر به مردم را یادآوری می‌کند؛ امیدوارم بتوانیم با حداکثر ظرفیت و همکاری از این نعمت الهی استفاده کنیم، چنان‌چه در قرآن نیز ذکر شده است: «وامرهم شورا بینهم». 
وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم کلانشهر تهران را با روحیه خدمت و مبتنی بر علم، درایت و تعامل مثبت اداره کنیم تا در نهایت این امر به ارتقای سطح مشارکت مردمی بینجامد. بر این باوریم که انجام امور مربوط به شهر با تحقق سرمایه ارزشمند اجتماعی تسهیل می شود و بدون این مهم نمی‌توانیم اقدامی جدی انجام دهیم. 
شهردار تهران با بیان اینکه اگر بتوانیم آلودگی، پسماند و مسایل زیست‌محیطی را با حضور مردم حل کنیم، اقدامات انجام شده بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود، تصریح کرد: روزانه ٩ هزار تن زباله را از درب منازل مردم و سطل‌های آشغال موجود در خیابان ها جمع آوری کرده و به جنوبی‌ترین مناطق تهران یعنی آرادکوه منتقل و همزمان ۴۵ هزار تن نخاله را به سمت جاده آبعلی حمل می‌کنیم. هزینه حمل و ارزش واقعی این مواد، اینکه آیا تمام این مواد قابل بازگشت هستند یا نه، مشکلات زیست‌محیطی پس از دفن، خشک کردن زباله‌های تر، معضل شیرابه و موضوعاتی از این دست مسائلی‌اند هستند که باید از تمام ظرفیت‌های موجود برای حل آن ها استفاده کنیم.
حناچی با تاکید بر اینکه بدون کمک و همکاری مردم این چرخه کامل نمی‌شود، گفت: هدف تفکیک از مبدا را باید بسیار جدی‌تر پیگیری کنیم. اقداماتی در مناطق مختلف شهر به شکل پایلوت آغاز شده که تاکنون سازماندهی‌شده نیست، اما از آن استقبال می‌کنیم. نباید فراموش کنیم که مدیریت پسماند یک نوع نگرش به زندگی است که شیوه برخورد، امحاء و بازیافت زباله تنها بخشی از آن محسوب می‌شود.
شهردار تهران ادامه داد: مدیریت پسماند به شکل مدرن از ژاپن شروع شد، اما آسیا را درنوردید. اصل قضیه این است که در این رویکرد زباله به عنوان یک منبع دیده می‌شود و اگر این طور به زباله نگاه کنیم، آن زمان تلاش می‌کنیم تا آن‌چه را که جمع کرده‌ایم صددرصد به مرحله بازیافت برسانیم.
حناچی گفت: خوشبختانه نه فقط در این زمینه، بلکه در باقی مسایل نیز سیاست کلی ما بر مبنای حمایت از استارتاپ‌ها شکل گرفته است. ما موضوع آلودگی را به عنوان یک محور پیگیری می‌کنیم و استارت آپ هایی را هم که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مورد حمایت قرار می دهیم. همچنین، افرادی که در حوزه خودرو، دوچرخه و موتور برقی فعالیت می کنند، با وجود آن که برخی از آن ها در حوزه شرکت های خصوصی قرار ندارند، از حمایت ما برخورداراند.
وی با یادآوری این نکته که جهت گیری عمومی شهرداری تهران و به ویژه سیاست سازمان فناوری اطلاعات و حوزه معاونت برنامه‌ریزی استقبال از شرکت‌های نوآوری‌ است که در مسائل شهر نقش ایفا می کنند، افزود: «بی‌دود» تجربه خوبی در این زمینه بود و امیدوارم تجربیات مشابه را هم پیگیری کنیم، اما آن‌چه همه نیاز داریم این است که پسماند را نه یک پروژه، که همچون یک چرخه ببینیم و نگرش خود را به محیط اطراف عوض کنیم. همه ما، از مدیران ارشد گرفته تا مردم شهر، با همکاری هم این کار را به نتیجه خواهیم رساند.
شهردار تهران گفت: در نمایشگاه میلان یکی از قسمت‌های غرفه آلمان، به میزان زباله تولیدی توسط یک خانواده ۴ نفره اختصاص داشت؛ میزان زباله تولیدی توسط یک خانواده ایرانی حتماً ٢ یا ٣ برابر یک خانواده آلمانی بود چراکه متأسفانه در ایران چارچوبی برای تولید زباله نداریم، اما باید پیام مهم ضرورت کاهش تولید زباله را به مردم منتقل کنیم چرا که بخش عمده فرایند مدیریت پسماند، کاهش تولید زباله است و قدم‌های بعدی در پی آن می‌آیند. ممکن است به درصدهای بالای بازیافت دست پیدا نکنیم، اما باید هر سال خودمان را به هدف نزدیک‌تر کنیم.
حناچی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله این معضل بزرگ را با استفاده از خرد جمعی حل کنیم. بخش بزرگی از این موضوع بر عهده همکارانم در مدیریت شهری، بخش دیگر آن بر عهده استارت آپ‌ها و بخش تأثیرگذارتر بر دوش مردم است که باید ما را در این چرخه همراهی کنند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، اولین رویداد تهران هوشمند، تهران نوآور با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» به همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.


فرجود در «اولین رويداد تهران هوشمند، تهران نوآور»:
500 تقاطع در پایتخت هوشمندسازی شده است
شهرنوشت: مديرعامل سازمان فناوري، اطلاعات و ارتباطات از تدوين طرح سامانه جامع صورت وضعيت خدمات شهري خبر داد و گفت: از ٩ هزار و ٥٠٠ تقاطع در تهران، ٥٠٠ تقاطع هوشمندسازي شده است.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمد فرجود صبح امروز در اولین رويداد تهران هوشمند، تهران نوآور که با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» در ایوان شمس برگزار شد، اظهار کرد: برگزاري اين گونه رويدادها گامي در راستای حل مشكلات شهر تهران است. بعد از حدود يك سال كه در شهرداري تهران پروژه تهران هوشمند آغاز شد، در تمامی موارد بر اين نكته كليدي كه باید بر مشاركت ذينفعان در حل چالش ها توجه شود، تاکید شد. 
به گفته وی؛ با برگزاري اين نشست ها با اين ترتيب شايد بتوانيم دستاوردهايمان را دسته بندي شده عرضه كنيم.
مدیرعامل سازمان فناوری، اطلاعات و ارتباطات با اشاره به رشد شهرنشيني و مشكلات كلانشهرها مانند آلودگي خاك، هوا و پسماند، گفت: اميدواريم برگزاري سلسله نشست ها منجر به اقدام هاي مفيد در شهر تهران شود.
دبير شوراي راهبردي تهران هوشمند با بيان اينكه چالش ها در شهر تهران زياد است و اولويت بندي هاي مختلفي هم در این زمینه صورت گرفته است، توضيح داد: شهرداري تهران يك سازمان بزرگ است و شهر تهران در حال تبديل شدن از كلانشهر به ابرشهر است. به تبع آن مشكلاتي مانند آلودگي آب، خاك و هوا داريم كه با استاندارهاي جهاني فاصله دارد.
فرجود با اشاره به ساختار شهرداری تهران اظهار كرد: ساختار شهرداري هم عريض و طويل است؛ به طوری كه ٤٥ سازمان و شركت، ٩ معاونت و ٦٨ هزار پرسنل دارد.
به گفته مديرعامل سازمان فناوري، اطلاعات و ارتباطات؛ روزانه ٢٠ ميليون سفر در تهران انجام و حدود ١٢ ميليون ليتر بنزين در طول روز مصرف مي شود. از ٩ هزار و ٥٠٠ تقاطع در تهران، ٥٠٠ تقاطع هوشمندسازي شده است و هزار و 500 دوربين نظارتي در سطح شهر تهران داريم.
فرجود با بيان اينكه كارهاي نهايي پارك حاشيه اي حدود هشت ماه است انجام شده است، گفت: دغدغه اصلي اين بود كه بحث پارك حاشيه اي ساماندهي شود و هم اكنون نیز به صورت پلت فرم انجام مي شود.
وی همچنين توضيحاتي درباره اپليكيشن هايي كه شهروندان به وسيله آن ها مي توانند با شهرداري ارتباط داشته باشند ارايه و بر اين موضوع تاكيد كرد كه هوشمندسازي در شهر نيازمند سرمايه گذاري و حمايت از كسب و كارهاي نوآورانه در حوزه شهروندي است.
فرجود درباره نظارت بر فعاليت هاي إجرايي حوزه پسماند افزود: سامانه جامع صورت وضعيت خدمات شهري در فاز نخست سرويس شهروندي وجود ندارد، اما هدف اصلي رسيدن به داده هايي است كه نشان می دهد در چه شرايطي در حوزه پسماند قرار داريم.
سياوش ملكي فر معاون توسعه صندوق نوآوري و شكوفايي هم در اين نشست اظهار كرد: اين صندوق با سرمايه سه هزار ميليارد توماني و سهمي از بودجه سالانه كشور، با ارايه تسهيلات، خدمات و توانمندسازي از شركت هاي دانش بنيان و استارت اپ هاحمایت می کند.
وی با بيان اينكه شرايطي فراهم كرديم كه ارتباط بين عرضه كنندگان و متقاضيان ايجاد شود، گفت: در اين راه تنها از شركت هاي دانش بنيان حمایت نمی کنیم و استارت آپ ها هم مورد حمايت ما هستند. اگر شركت هاي دانش بنيان يا استارت آپ ها بتوانندخريدار را پيدا كنند از لحاظ تامين مالي مشكلي نخواهند داشت.


میرلوحی در نخستین رویداد مدیریت هوشمند شهری عنوان کرد
اقتصاد ۵ هزار میلیارد تومانی پسماند در تهران
شهرنوشت: یک عضو شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم تغییر نگرش شهروندان به موضوع پسماند، میزان اقتصاد طلای سیاه در تهران را حدود ۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.
محمود میرلوحی در نخستین رویداد مدیریت هوشمند پسماند شهری که صبح امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد, با اشاره به توجه برنامه سوم توسعه شهر تهران به حوزه پسماند اظهار کرد: در برنامه سوم توسعه شهر تهران که دوماه پیش تصویب شد، بیش از یک سوم مباحث به شهر هوشمند پرداخته است. این امر نشان می‌دهد باید به سمت هوشمندی حرکت کنیم.
این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه امروز ۳۰۰ و یازده هزار مرکز تجاری در تهران وجود دارد، گفت: در همه کشورهای بزرگ انقلابی در حوزه کسب و کار رخ داده است، صاحبان کسب و کار در ایران هم باید خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند.
او هوشمندسازی را یک الزام دانست و با اشاره به هوشمندسازی پسماند توضیح داد: اقتصاد پسماند حدود ۵ هزار میلیارد تومان در تهران است. یکی از دستاوردهای دوره جدید کاهش میزان تولید پسماند در شبانه روز است، با این حال باید شورای عالی پسماند تشکیل دهیم چرا که مساله پسماند مساله کمی نیست و هیچ چیزی در این شهر نباید تلف شود.
میرلوحی ادامه داد: تفکیک از مبدا انتخاب نیست، بلکه ضرورت است. استارت آپ ها می توانند تاثیر زیادی در این زمینه داشته باشند.
به گفته او شهرداری تهران پارسال از پسماند ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرد. 

 

 حناچی در جمع خبرنگاران تاکید کرد
حمایت شهرداری تهران از استارت آپ های فعال در حوزه شهری/در تولید زباله درنگ کنیم
شهرنوشت: شهردار تهران گفت: ایرادی گرفته بودند که چرا از شهروندان برای استفاده از دوچرخه های اشتراکی بیعانه گرفته می‌شود؛ واقعیت این است که شرکت‌های خصوصی سرمایه خود را درگیر می‌کنند و گرفتن بیعانه طبیعی است.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه اولین رویداد تهران هوشمند، تهران نوآور که صبح امروز در ایوان شمس برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های اصلی ما در شهرداری تهران حمایت از شرکت‌های استارتاپی است، گفت: طبیعتا ما از تلاش‌ شرکت‌هایی که متشکل از جوانان تحصیل‌کرده و خلاق اند و با کارآفرینی اقدامات خود را معطوف به حل مشکلات شهر می کنند، استقبال می کنیم. 
وی ادامه داد: پسماند یک مشکل زیست‌محیطی است که ظرفیت اقتصادی نیز دارد. مهم این است که زباله و پسماند را به‌عنوان یک منبع ببینیم. ما روزانه حدود ٩ هزار تن زباله و ۴۵ هزار تن نخاله ساختمانی را از تهران به خارج از شهر حمل می‌کنیم، ضمن اینکه مجموعه ای در جاده آبعلی افتتاح شده که به بازیافت نخاله ساختمانی اختصاص دارد. در مورد زباله عمومی نیز تلاش حداکثری بر این است که با تفکیک از مبدأ و آموزش مردم، بازیافت انجام شود و پسماند را تبدیل به کمپوست کنیم و از آن انرژی دریافت کنیم.
حناچی با تاکید بر اینکه باید هر سال درصدی از هدف را محقق کنیم، گفت: امیدواریم مردم نتیجه این تلاش‌ها را به زودی ببینند، اما قدم اول این است که قدری در تولید زباله درنگ کنیم.  
وی گفت: هر مقدار زباله بیشتری بتوانیم به چرخه حیات برگردانیم به نفع مردم، کشور و سرمایه ملی عمل کرده ایم و هر مقدار زباله کمتر دفع کنیم، به نفع محیط‌زیست گام برداشتیم. برای رسیدن به این هدف باید زباله کمتر تولید و بستر تفکیک را فراهم کنیم. از طرف دیگر نیز باید تمام این چرخه شفاف شود و ظرفیت مشارکت همگان در این فرایند به وجود بیاید تا دیگر حرف و حدیث و نارضایتی درمورد آن وجود نداشته باشد.
شهردار تهران در ادامه درباره نتیجه جلسه هیئت دولت درباره افزایش نرخ کرایه‌ها گفت: روند هر ساله این است که مصوبه افزایش نرخ کرایه متناسب با تورم، در جلسه هیئت دولت بررسی و تصویب شود.
حناچی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا ممکن است شهروندان برای استفاده از دوچرخه اشتراکی هزینه کم تری بپردازند، عنوان کرد: ما معادله دوچرخه اشتراکی را توسط بخش خصوصی اقتصادی کردیم؛ به میزانی که استفاده‌کنندگان این طرح افزایش پیدا کنند، هزینه‌ها نیز می‌توانند کاهش پیدا کنند. ایرادی گرفته بودند که چرا از شهروندان بیعانه گرفته می‌شود؛ واقعیت این است که این شرکت‌ها نیز سرمایه خود را درگیر می‌کنند و گرفتن بیعانه طبیعی است. من «بی‌دود» را تجربه خوبی می‌دانم که با افزایش کاربرانش می‌تواند بهتر هم عمل کند.
شهردار تهران در پایان و در پاسخ به پرسشی درباره احتمال محدود شدن اعتبار بلیت مترو به حضور ٢ساعته مسافران، گفت: در دنیا یکی از روش‌های محاسبه اعتبار بلیت مترو این مورد و یکی دیگر از روش‌ها نیز محاسبه مسافت است. کسی که از جنوبی‌ترین نقطه به شمالی‌ترین نقطه شهر می‌رود، طبیعی است که با مسافری که تنها ٢ ایستگاه را طی می‌کند تفاوت داشته باشد. این اتفاق قرار بود بیافتد؛ بررسی می‌کنم و به‌زودی در این باره اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

 

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از استارت آپ های حوزه شهری
شهرنوشت: مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی در نخستین رویداد مدیریت هوشمند پسماند شهری که صبح امروز در تالار ایوان شمس برگزار شد, اظهار کرد: خلاقيت و نوآوری می تواند جان تازه ای به کالبد شهرها بدمد. استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان می توانند مسايل شهر را با مشاركت مردم حل كنند.
علی وحدت با بیان اینکه استارت آپ ها می توانند بار بزرگی از دوش مدیریت شهری و شهروندان در زمینه مشکلات شهری بردارند، گفت: يكی از بازيگران اين اكو سيستم صندوق نوآوری و شکوفایی است که وظيفه تامين مالی را بر دوش دارد. امروز هم با شهرداری تهران برای تزریق خلاقیت و نوآوری به شهر همراه شدیم. 
وحدت، مهم ترین کار استارت آپ ها را ايجاد خدمات خلاقانه در شهر، بی اثر كردن تحريم ها و حمايت از توليد ملی عنوان کرد و افزود: شركت هايی كه بتوانند به تشخیص مديريت شهری باری از دوش مشكلات شهر و شهروندان بردارند نگران تامين مالی نباشند چرا که ما حمايتشان می کنیم. 

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید